Karakteristike i jela
Grčka kuhinja je spoj tipične mediteranske i balkanske kuhinje, s primesama istoka.
Iako se, zbog velikog broja fast food restorana stiče utisak da Grci najviše jedu meso, u grčkoj kuhinji dosta je zastupljeno povrće, koje se (u kući) jede nekoliko puta nedeljno, kao i riba i morski plodovi, što je slučaj sa svim zemljama koje izlaze na more.
Karakteristike grčke kuhinje su upotreba velike količine maslinovog ulja, kako za salate, tako i za samo spremanje hrane, ali i začina – origano, mirođija, bosiljak, nana, cimet i limuna kojim se kod Grka može preliti skoro svako slano jelo.
Najzastupljenija jela i predjela su:
razni namazi (τζατζίκι, ταραμοσαλάτα, τυροκαυτερή, πάπρικα)
φέτα σαγανάκι/feta saganaki (pohovani feta sir)
μπουγιουρντί/bujurdi (četiri vrste sira zapečene s paradajz sosom)
μύδια σαγανάκι/mid-ja saganaki (dagnje u sosu)
χταπόδι ψητό/htapodi psito (oktopod na roštilju)
γαύρος τηγανιτός/gavros tiganitos (pržene girice)
κολοκυθάκια τηγανιτά/kolokithakja tiganita (pržene tikvice)
τυροπιτάκια/tiropitakja (pitice sa sirom)
σπανακόπιτα/spanakopita (pita sa sirom i spanaćem)
ντολμαδάκια/dolmadakja (sarmice od vinove loze)
μουσακάς/musakas (musaka s plavim patlidžanom)
γεμιστά/gemista (punjena paprika, paradajz i tikvice)
παπουτσάκια/papucakja (punjeni patlidžan)
κοτόπουλο με ρύζι/kotopulo me rizi (piletina s pirinčem)
μπριάμ/briam ili τουρλού/turlu (povrće zapečeno u rerni u sosu od paradajza)
παστίτσιο/pasticio (makarone sa sirom i mlevenim mesom, zapečene u rerni)
μπάμιες/bamjes (bamije u sosu)
γίγαντες φούρνου/gigandes furnu (pasulj zapečen u rerni -prebranac)
φασολάκια/fasolakja (boranija)
αρακάς/arakas (grašak)
κοκκινιστό/kokinisto (gulaš)
σουτζουκάκια/sutzukakja (ćufte u sosu)
**********
Kad su jela “s kašikom” u pitanju, Grci najčešće spremaju domaću supu s rezancima i mesom (teletinom npr), supu od sočiva, čorbu od paradajza, riblju čorbu i čorbicu s pirinčem i limunom (omiljena za hladne dane).
**********
Postoje jela koja su karaktreristična za određene praznike, pa se tako podrazumeva da će se na božićnoj trpezi naći ćuretina, a od slatkiša gurabije i melomakarona (kolači s medom, orasima i cimetom), za Dan nezavisnosti (25. mart) sprema se oslić, za Uskrs jagnjetina, čorba od iznutrica i κοκορέτσι (rolovano meso), a neizostavan je τσουρέκι (slatki hleb) u svim varijantama..
**********
Od slatkiša najzastupljeniji su “sirupasti kolači”, ili σιροπιαστά, kao što su baklava, kadaif , tulumba, γαλακτομπούρεκο, već spomenute gurabije i melomakarona, a ultimativni grčki doručak (posebno na severu zemlje) je μπουγάτσα κρέμα od lisnatog testa sa kremom od vanile, posuta šećerom u prahu i cimetom.
Veoma su popularni, i obično se kupuju kada želite da častite nekoga (otuda i naziv) – κεράσματα, čokoladice sa keksom, orašastim plodovima ili kremom umotane u zlatnu, srebrnu ili roze foliju.
**********
Hranu Grci najčešće „zaliju“ rakijom (τσίπουρο, τσικουδιά) bez anisa s velikim procentom alkohola, ili sa anisom (ούζο) – kojoj se dodaje led i postaje mlečno-bele boje, i recinom (vrsta belog vina), a piju se još i crno i belo vino i metaksa (brendi sa 40% alkohola).
***Zanimljiv je podatak da Krićani upotrebljavaju najviše maslinovog ulja u svojoj ishrani, kao i da su Grci narod koji najviše na svetu konzumira sir (čak više i od Francuza), a po konzumiranju meda, u samom su vrhu svetske liste.